17 Aralık 2012 Pazartesi

Pakistan'ın Geleneksel Kıyafetleri


Bu ülkenin insanları Kendine özgün giyinir. Diğer batılı ülkelerin aksine kıyafetleri ile onları ayırt etmeniz mümkündür. Özellikle kadınlar görünümlerine oldukça fazla özen gösterirler. Renkli ve şık giyimlerini şık, gösterişli takılarla ve mehndi (hint kınası) ile tamamlarlar.

Shalwar Kameez : Pakistan'ın milli kıyafetidir. Hem erkekler Hem de kadınlar taradından giyilir. Erkeklerin ki biraz daha sade olmasına karşın Bayanların ki daha renkli daha gösterişli ve çeşitlidir. Bu kıyafetin üst kısmı Uzun bir Gömlek ya da tunik, alt kısmı ise bel ve bilekleri dar bacakları bol bir parçadan oluşur. Ülkemizde giyilen şalvarlara benzer. Genç bayanlar çoğunlukla şalvarın dar olanlarını tercih eder. Bayanlar shalwar kameez i uzun şallarıyla tamamlarlar. Kapalı bayanlar şallarını başlarını örtmekte kullanırlar. Genelde ise boyunlarını ve kollarını örterler ve süs amaçlı kullanırlar.

Sherwani : Erkeklerin özel günlerde düğünlerde davetlerde giydiği kıyafttir. Shalwar Kameez e benzer fakat Bu kıyafette Gömlek ya da Tunik yerine ona benzeyen bir parça giyilir. Uzun ceket diye de tabir edebiliriz. Çünkü bunun kumaşı biraz daha kalın biraz daha ağırdır. Ve Sade olan Shalwar Kameez in aksine daha gösterişli ve işlemelidir.
Sari (Saree) : Bayanların özel günlerde düğünlerde davetlerde giydikleri gösterişli kıyafettir. Bu kıyafet Bedene oturan bir bluz ve 5 metre ila 9 metre arasında değişen uzunlukta uzun şerit şeklinde bir kumaştan meydana gelir. Bu uzun kumaş vücuda sarılarak kullanılır. Her renk ve işlemeli çeşitlerini bulmak mümkündür. Bu kıyafetin nasıl giyildiğine dair bir resimi de hemen paylaşıyorum burada. Ben şahsen merak ediyordum. o kadar uzun bir kumaş nasıl vücutta duruyor diye :D


 ( Ne yalan söyliyim Bu Sari ye bayıldım çok hoş :) )

 Anarkali : Elbise tarzı bu kıyafeti genç bayanlar düğün ve eğlencelerde giyiyorlar.

Achkan : Bu kıyafet sherwani gibi uzun bir cekete benzer fakat, sherwani den ayıran özelliği daha hafif bir kumaştan olması ve hatlarının belirgin olmamasıdır. Achkan'ın kadınlar için olanları da vardır. Yani hem kadınların hem de erkeklerin giydiği bir kıyafet. 

Tesettürlü Bayanlar evin dışında , alış verişe pazara çıktığında,işe giderken vs. abaya giyerler. Abaya baş dahil tüm vücudu örten tesettür giysisidir.

Ve son olarak ta Gelin ve damatlarımız var sırada :) Damatlıklar sherwani ve türban , Gelinlikler Sari ve Takılar ... Ve Kesinlikle bizdekinden çok farklı. Belli bir renk kısıtlaması yok . Her renk gelinlik bulmanız mümkün. Fakat kına gecesinde durum farklı. Kına gecesinde Etraf sarı (turuncu ya da kırmızı) renk ile süslenir. Ve Gelin sarı , yeşil , mor bir kıyafet giyer.... 


kına gecesi kıyafetleri


TAKILAR


(Kajol - Fanaa filminden bir sahne takı dükkanında)

Pakistan kültüründe Tüm kızların burunları delinir. Tüm kızlar ölünceye kadar hızma takarlar. Bu gelenek Hindistandan gelir. Hindistanda kızların genellikle burunlarının sol tarafı delinir. Bu işlemin ilerde bayanın hamile kalması halinde Doğum sanıcısını azaltacağına inanılır. Burunda ki bazı sinir noktalarının kadın üreme organıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.Bangle bracklet - bileziklere bangle diyorlar. Her çeşit ve renkte bulmak mümkün , cıvıl cıvıl ve şık...

Gelinlere özel takılar
Chura : gelinlerin kollarına taktıkları şık bilezik türü 


Ve Anklet dedikleri hal hallar :) Hal halları ayak parmaklarına taktıkları yüzükle hoş bir şekilde tamamlıyorlar...7 yorum :

 1. herşey çok güzel ve açık bir şekilde dile getirilmiş ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, her zaman beklerim blloguma ...

   Sil
 2. ahh bu kadınları görünce herhalde sadelikten öleceğim diye düşünüyorum..haha

  YanıtlaSil
 3. peki biz bu elbiseleri nerden buluruz Türkiye'de

  YanıtlaSil
 4. biz Türkiye'de bunları nerde bulabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izmir de kemeraltı çarşısında, istanbul da ki ünlü kapalı çarşılarda eminönü gibi yerler de bulmak mümkün ama fiyatları nekadar uygun bilemem.
   internetten almak ta mümkün.
   http://www.utsavfashion.com/global/tr/online-indian-alisveris.htm
   bu sitede her bütçeye uygun kıyafetler takılar bulmak mümkün .

   Sil

Yorumlarınız için Teşekkür ederim.